WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

50 lat po ciemnej stronie Księżyca

KOPERNIK.TV
To był historyczny moment. Z okazji jubileuszu ikonicznej płyty „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym odbył się koncert grupy Spare Bricks.

24 marca 2023 roku minęło 50 lat od brytyjskiej premiery płyty „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd. Z tej okazji w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zorganizowano wyjątkowy koncert grupy Spare Bricks, połączony ze spektaklem wizualnym. „Premiera płyty odbyła się w Londyńskim Planetarium, co prawda bez zespołu, tylko sama muzyka, bo nie pasowało im nagłośnienie. My robimy to z zespołem polskim, naszym. Pracownicy Planetarium, pan Leszek Błaszkiewicz, bardzo postarał się o odpowiednią oprawę” – mówi Dariusz Naworski, organizator koncertu.

Zespół Spare Bricks wykonuje utwory Floydów po polsku i jest zakochany w ich twórczości. „W pierwszej klasie szkoły średniej, notabene z Jackiem, basistą, pojechaliśmy do Pragi, żeby zobaczyć oryginalny Pink Floyd na koncercie na stadionie na Strachovie. 110 tysięcy osób, niezapomniane wrażenie” – mówi Paweł Wrocławski ze Spare Bricks. „W momencie, kiedy my słyszymy ten tekst po polsku, my go przyswajamy troszeczkę inaczej. Mi się wydaje, że lepiej i bardziej do nas trafia to, co w tych tekstach jest” – dodaje Jacek Aumuller, również członek zespołu.

Za przekład utworów zespołu Pink Floyd na język polski odpowiada Robert Zienkiewicz. „Prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie tego sensu. Mniej istotne jest, czy my użyjemy tego samego wyrazu, którego użył oryginalny autor, czy innego, ważne jest, żeby sens zachować” – podkreśla Robert Zienkiewicz.

Wydarzenie w Planetarium przyciągnęło tłumy fanów muzyki Floydów. Koncert i spektakl na kopule Planetarium otworzył monolog przygotowany przez Roberta Zienkiewicza, który zaprezentował olsztyński aktor – Maciej Mydlak. Ważnym momentem podczas koncertu był występ Aleksandry Bieńkowskiej – wokalistki, która przez wiele lat współpracowała z The Australian Pink Floyd Show. Wykonała przejmującą wokalizę z utworu „The Great Gig in the Sky”. Częścią wydarzenia była również wystawa obrazów inspirowanych utworami z płyty „The Dark Side of the Moon”.