WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

Obchody Światowego Dnia Autyzmu

WYJĄTKOWE SERCE
Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Może dotknąć każdego. Za nami tegoroczne olsztyńskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Aby wyrazić solidarność z osobami cierpiącymi na to zaburzenie, w 2008 roku ustanowiono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy oraz budowanie wrażliwości społecznej. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia. „Jest to wyraz solidarności nie tylko z osobami dotkniętymi autyzmem, ale również ich rodzinami, bo one nie są same. Chcemy pokazać, że jesteśmy jako nauczyciele, jako przyjaciele, jako ludzie, którzy rozumieją i chcą pootwierać, te jeszcze zamknięte drzwi” – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, wydarzenie w końcu wraca na ratuszowy plac. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie i życzliwość władz Olsztyna. „Oczywiście ta świadomość wśród naszego społeczeństwa jest coraz większa, z tego należy się cieszyć. To są wyjątkowo wrażliwe dzieci, wrażliwe osoby, które na pewno wymagają określonego podejścia, w sensie oczywiście edukacyjnym, wychowawczym” – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

W trakcie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Olsztynie było malowanie twarzy, tworzenie niebieskich serduszek, zabawy integracyjne dla najmłodszych, żywa rzeźba oraz wspólne tańce. „Sama też jestem matką dziecka autystycznego i uważam, że ważne jest to, żeby to jakoś rozpowszechniać, bo to nie są jakieś inne dzieci, tylko po prostu dzieci, które inaczej patrzą na świat” – mówi pani Ewelina.

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu można wyrazić solidarność poprzez noszenie niebieskiego koloru. Dobrze jest jednak pamiętać o tym zaburzeniu i wykazywać się wrażliwością i empatią nie tylko 2 kwietnia.