WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

Powstrzymać raka

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
W Szpitalu Pulmonologicznym w Olsztynie przebadano 470 pacjentów w kierunku raka płuc.

Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie podsumował pierwszy rok realizacji programu profilaktycznego w kierunku wczesnego wykrywania raka płuc za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie przebadano 470 pacjentów. „U 406 osób nie wykryto żadnych zmian. To stanowi około 85 procent. U 55 osób są różnego rodzaju wykryte guzki, z tym, że u 9 osób to były guzki pilne, które zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów” – mówi Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Pacjenci z wykrytymi zmianami zostali poddani diagnostyce i terapii. Przez 3 lata będą teraz pod obserwacją lekarzy. „Taka wizyta była też kontaktem z lekarzem pulmonologiem, więc skutkowała często skierowaniem do dalszej diagnostyki pulmonologicznej nie tylko z powodu guzków, ale także z powodu stwierdzonej rozedmy płuc czy podejrzenia obturacyjnego bezdechu sennego” – zaznacza dr n. med. Ewa Malinowska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc w Szpitalu Pulmonologicznym.

Badania będą kontynuowane. „Podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Zdrowia. W tym roku będziemy mieli do przebadania 150 osób. Przez kolejne 2 lata po 300 osób do programu będzie kwalifikowanych, właśnie tych osób, które są palaczami” – zapowiada Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych w SPZGiChP w Olsztynie.

Podsumowanie programu badań zbiegło się z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia. Z tej okazji specjaliści Szpitala po raz kolejny przypomnieli o szkodliwym wpływie nikotyny na nasze zdrowie. „Statystyki są zastraszające. 8 milionów Polaków ciągle pali papierosy i co roku umiera grupa osób palących papierosy będąca odzwierciedleniem średniej wielkości miasta! W tym aspekcie również ten ośrodek, czyli Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie, jest ukierunkowany dynamicznie i z chęcią, aby wspomóc naszych pacjentów w rozstawaniu się z nałogiem palenia” – podkreśla dr n. med. Joanna Pawlak, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc.

Po pomoc w rzuceniu palenia do Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie mogą zgłaszać się wszystkie osoby po 50. roku życia, palące papierosy co najmniej od 20 lat.