WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

W Saminie dziękowali za plony

GMINA DĄBRÓWNO
Dożynki to jeden z najważniejszych dni dla rolnictwa. Za plony podziękowano w Saminie w gminie Dąbrówno.

Na początku września wieś Samin stała się najważniejszym punktem na rolniczej mapie gminy Dąbrówno. Zorganizowane tu uroczyste dożynki tradycyjnie były okazją do symbolicznego zakończenia prac polowych i podziękowania rolnikom za zebrane plony. „Za ich plony, trud, wkład, ciężką pracę, którą codziennie wykonują. Oni nie mają weekendów tak jak my. Sobota, niedziela, oni muszą robić swoje” – przypomina Daniel Drobisz, dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Saminie.

Sami rolnicy dziękowali za udane żniwa i podkreślali wyjątkowość obszaru, w którym na co dzień gospodarzą. „Prowadzimy gospodarstwo na terenie Samina. Mamy bydło mięsne. Produkujemy rzepak, pszenicę i jęczmień. To są fajne rejony, mamy dużo lasów, dużo jezior, glebowe warunki są przyzwoite” – mówi Daniel Józefowicz, rolnik z Samina.

Takich prężnie działających gospodarzy na terenie gminy Dąbrówno nie brakuje. „Rolników, zgodnie z tymi informacjami, które mamy w Urzędzie Gminy, mamy 200. Producentów rolnych, jeżeli chodzi o chów bydła i trzody chlewnej, mamy 28. Także można powiedzieć, że jest to gmina rolnicza” – informuje Piotr Zwaliński, wójt gminy Dąbrówno.

Dożynkom towarzyszył happening poświęcony czworonogom. Akcja miała zwrócić uwagę na łamanie praw zwierząt w naszym kraju. „Jest jeszcze wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o traktowanie zwierząt w Polsce. Jeszcze niestety wiele zwierząt żyje w budach podszytych wiatrem, na krótkich łańcuchach, bez stałego dostępu do wody i pożywienia. Dlatego ciągle edukujemy, edukujemy w szkołach, edukujemy podczas takich różnego rodzaju akcji” – mówi Aldona Nowakowska, wiceprezes stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt w Dąbrównie.

W Saminie nie zabrakło stoisk, na których sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Dąbrówno prezentowały swój dorobek. W konkursie na najpiękniejsze stoisko najlepsze okazało się Sołectwo Elgnowo. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowało natomiast sołectwo Samin.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddziału Terenowego w Olsztynie.