WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

Mieszkaniowa współpraca

LIDZBARK
W Lidzbarku powstaną mieszkania czynszowe. To efekt porozumienia z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Władze Lidzbarka podpisały list intencyjny z Krajowym Zasobem Nieruchomości w sprawie współpracy przy budowie nowych mieszkań czynszowych. „Po realizacji inwestycji w postaci nowych miejsc pracy, teraz potrzeba nowych mieszkań w wysokim standardzie. Dedykowane jest tym mieszkańcom miasta i gminy Lidzbark, którzy nie mają zdolności kredytowej, którzy chcą się usamodzielnić, którzy chcą założyć rodziny, pracować i mieszkać w Lidzbarku” - mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

W pierwszym etapie zaplanowano budowę 32 mieszkań. Nowoczesny, 4-piętrowy budynek ma stanąć na działce u zbiegu ulic Grabowej i Brzozowej. Pod uwagę brana jest także lokalizacja przy ul. Myśliwskiej. „Te inwestycje będą mogły być sfinansowane w taki sposób, że gmina nie dokłada do tego złotówki, a więc nie będzie to obciążać budżetu gminy, ponieważ zbieraniem pieniędzy zajmie się nowo powstała spółka. Będzie to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – tak ona będzie się w tej chwili nazywać. Coś, co dawniej nazywaliśmy TBS-em” - wyjaśnia Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Podpisane porozumienie to efekt planowanej nowelizacji przepisów wspierających rozwój mieszkalnictwa w Polsce. Umowa zakłada wsparcie KZN-u m.in. w zakresie przygotowania harmonogramu inwestycji. „Lidzbark nie czeka na Sejm, tylko wykonuje pierwszy krok w tym kierunku, aby dołączyć do takich miast jak Ełk czy Pasym w naszym województwie. Kilka tych miast, w tym Lidzbark, ma zapoczątkować realizację programu” - mówi burmistrz Sitarek. „To nie jest tak, że my przyjeżdżamy tutaj i mówimy o tym, co będzie, jeżeli będą pieniądze. Nie, te pieniądze są i jesteśmy spokojni o tę stronę. Pozostaje nam tylko budować, a wiem, że po stronie gminy jest determinacja, jest wola współpracy” - podkreśla prezes Pucek.

Nowe mieszkania w Lidzbarku powinny być gotowe w połowie 2022 roku.