WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

"Twarze świata" w Galerii BWA

BWA w Olsztynie
„Twarze świata” to najnowszy tomik poezji Kazimierza Brakonieckiego. Promujące go spotkanie autorskie odbyło się w Galerii BWA w Olsztynie.

Kazimierz Brakoniecki to poeta, eseista, tłumacz poezji frankofońskiej, animator kultury, redaktor i kurator sztuki polskiej XX wieku. Był nagradzany zarówno za twórczość, jak i działalność kulturalną.

Jego najnowszy tomik poezji, zatytułowany „Twarze świata”, jest kontynuacją wydanego w 2017 roku tomiku „Obrazy polskie”. Wiersze, a właściwie eseje na temat sztuki, przenoszą czytelników w mistyczny świat wielkiego malarstwa. „W tej chwili są to wiersze od średniowiecza po czasy współczesne i mówi się o czymś takim, że są to ekofrazy, czyli wiersze o obrazach. A obrazy? Tradycyjne, historyczne i nowoczesne. Autorów znanych i nieznanych. Myślę, że tak jak w poprzedniej edycji tych wierszy polskich jest to rodzaj takiego mojego poetyckiego hołdu dla tej dziedziny sztuki, którą uwielbiam, a której nie uprawiam” - mówi Kazimierz Brakoniecki.

Oprawę muzyczną spotkania z poezją Kazimierza Brakonieckiego zapewnił syn poety, Szymon. „Inspiracją ojca do napisania tych wierszy, tych tekstów były obrazy, przy których jak to on, gdzieś dalej idzie w tych swoich przemyśleniach, w tym, co pisze, co opowiada, a ja do tego robię tło, czyli mamy dźwięk, obraz i tekst, kontekst, w którym to jest osadzone” - podkreśla Szymon Brakoniecki.

Kazimierz Brakoniecki od lat związany jest z Galerią BWA w Olsztynie, więc wybór jej wnętrza na miejsce spotkania autorskiego był oczywisty. „To są autentyczne fascynacje Kazimierza. Cały czas był blisko sztuki, był również kuratorem wielu ciekawych wystaw i myślę, że to jest naturalne, że promocję tej książki mamy w Galerii” - mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.

Najnowsza książka Kazimierza Brakonieckiego „Twarze świata” ukazała się nakładem Wydawnictwa Forma.