WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM WARMII I MAZUR

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2023

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Za nami 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Część wydarzeń zorganizował Instytut Północny w Olsztynie.

To była nie lada gratka dla miłośników historii i literatury. Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie włączył się w organizację 21. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. „Postanowiliśmy, że w ramach Olsztyńskich Dni Nauki zorganizujemy również cykl wykładów i będziemy na nich mówić to, czym się już od dawna, jak państwo wiecie, od półtora roku zajmujemy” – mówi dr Anna Bujko z Instytutu.

Mowa o projekcie „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”, finansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Olsztyński naukowcy poprzez te działania badają proweniencję, czyli historię księgozbiorów sześciu książnic działających na terenie miasta, a także ekslibrisy, czyli ozdobne znaki własnościowe danego egzemplarza książki.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki w Instytucie Północnym otworzył wykład dr Anny Bujko dotyczący „Dziejów Oficyny Braniewskiej”. „Miałam ogromną przyjemność zaprezentować druki braniewskie, które posiadamy w naszych zbiorach, których może nie jest zbyt wiele, ale oczywiście mają one ogromną wartość, jeśli chodzi o dziedzictwo piśmiennicze naszego regionu” – mówi dr Bujko.

Odwiedzający Instytut mogli również wysłuchać wykładu dotyczącego starych druków z kolekcji biskupów warmińskich doby renesansu, przechowywanych w Bibliotece Hosianum w Olsztynie, który przygotował jej dyrektor – ks. dr. Tomasz Garwoliński. „Biskupa Łukasza Watzenrodego, wuja Mikołaja Kopernika, Jana Dantyszka, Tiedemanna Giesego, Marcina Kromera i Andrzeja Batorego. I jeszcze zapomniałem o kardynale Stefanie Hozjuszu, założycielu naszego seminarium” – wymienia ks. dr Tomasz Garwoliński. A Biblioteka „Hosianum” ma w swoich zasobach prawdziwe białe kruki. „Są to chociażby druki z notatkami Mikołaja Kopernika, albo takie druki, które są jedynymi egzemplarzami w Polsce, bądź też nawet na świecie” – podkreśla ks dr. Tomasz Garwoliński. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów olsztyńskich szkół, naukowców i mieszkańców miasta.

21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki w Instytucie Północnym odbyły się we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur oraz Biblioteką Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.